Přidání vyhledávání na vlastní stránky

První krok vytvoření nového vyhledávače

Vytvoření nového vyhledávače - krok 1

Druhý krok

Vytvoření nového vyhledávače - krok 2

Vygenerované kód pro vložení do stránky

Vygenerovaný kód pro vložení do stránky

Vygenerované kódy a nastavení vyhledávání

Vygenerované kódy a nastavení vyhledávání

Vytvoření nového AdSense Účtu

Vytvoření nového AdSense účtu

Propojení s existujícím AdSense účtem

Propojení s existujícím AdSense účtem
Základem je vytvořit si soubor se adresami všech stránek svého webu. Já preferuji textový soubor, který obsahuje na každém řádku jedno URL, další možností je vygenerovat XML soubor dané struktury. Soubor s mapou webu (sitemap) nahrajeme někam na web a Googlu podstrčíme přes Google Sitemaps.

Dalším krokem je navštívit stránku http://www.google.com/coop/cse/overview, kde klikneme na Create a Search Engine. Google nás vyzve k přihlášení na Google účet. Pakliže žádný nemáme, musíme si vytvořit nový. Po přihlášení vyplníme název vyhledávače (Search engine name) - např. "Hledání mobilů" a popisek (Search engine description). Dále vyplníme klíčová slova, která se k našemu vyhledávání vztahují - tedy třeba mobil, telefon, Nokia, Siemens. Zvolíme jazyk vyhledávače - v nabídce je k dispozici i čeština. Do rámečku označeného "Sites to search" vložíme adresy všech webů, na kterých chceme vyhledávat, vždy jednu na řádek. Nemusíme zadávat pouze domény, možností je více. Příklad je uveden v tabulce.

Pod polem pro zadání adres webů můžeme určit, zda-li se bude vyhledávat pouze na zadaných webech (Search only these sites) a nebo na celém Internetu s tím, že určené stránky budou zvýrazněny (Search the entire web but emphasize these sites). Po přečtení podmínek použití zaškrtneme, že s nimi souhlasíme (I have read and agree to the Terms of Service.) a klikneme na Next.

Zobrazí se nám druhá stránka přidávání, na které si můžeme náš nový vyhledávač vyzkoušet. Po kliknutí na Finish dojde k jeho uložení.

Tím skončila registrační fáze, nyní zbývá začlenit vytvořený vyhledávač do webových stránek. Klikneme na My search engines a u vybraného vyhledávače přejdeme do ovládacího panelu (Control panel). Po kliknutí na záložku "Code" se nám zobrazí kód pro přidání do stránek.

Existují dvě základní možnosti, jak vyhledávání realizovat. První možnost je ta, že na své stránky umístíte vyhledávací formulář, který bude výsledky zobrazovat na stránce Googlu. Druhou možností je implementovat zobrazování výsledků hledání do vlastních stránek.

Zobrazování výsledků hledání na Googlu

Zkopírujte si kód z textového pole a vložte jej do svých stránek. Okamžitě po uložení bude vyhledávání funkční.

Zobrazování výsledků hledání na vlastních stránkách

Druhá možnost je složitější. v záložce Code klikneme na Search box and search results code for your website (kód pro Vyhledávací políčko a výsledky hledání na vašich stránkách). Prvním krokem je do připraveného pole vložit adresu stránky, na níž se budou zobrazovat výsledky (takže třeba http://www.example.cz/vysledky.php). Následuje volba toho, kde se budou zobrazovat reklamy - zda-li vpravo (Right), vpravo a nahoře (Top and Right) nebo nahoře a dole (Top and Bottom). Poté již můžeme přistoupit k vlastnímu začlenění vyhledávání do stránek. Zkopírujeme kód z prvního pole a umístíme ho na stránky. Poté vytvoříme stránku http://www.example.cz/vysledky.php tak, aby odpovídala designu našeho webu a do obsahové části stránky vložíme kód z druhého textového pole. Tím je proces dokončen.

Kódování

Máte-li stránky v jiném kódování než UTF-8, je potřeba do vyhledávacího formuláře přidat řádek určující kódování:

<input type="hidden" name="ie" value="windows-1250" />

Samozřejmě kódování je potřeba upravit na to, které na stránkách používáte.

Vydělávání peněz

Na stránce s výsledky vyhledávání můžete zobrazovat reklamy, za které vám Google při prokliku platí. Nastavení probíhá v Ovládacím panelu (Control panel) v záložce Make money. Tam můžeme buď vytvořit nový účet pro Google AdSense a nebo propojit vyhledávání s již existujícím účtem.


Datum vydání článku: 2007-04-11 | Napište autorovi článku